MENU
+48 781 787 974

4 Design Days subiektywnie

Minął weekend, a wraz z nim targi 4 Design Days. Wydarzenie odbywało się w Katowicach od czwartku do niedzieli w fantastycznym budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Przez 4 dni wielbiciele architektury, designu, wystroju wnętrz mogli do woli uczestniczyć w wielu wydarzeniach: wykładach, panelach dyskusyjnych i targach. Ja byłam na 4DD w dwa pierwsze dni.

Wybór tematu panelu dyskusyjnego nie był łatwy, ponieważ w ciągu jednej sesji odbywało się nawet 8 różnych wykładów. W pierwszy dzień wybrałam się na rozmowę pt: Projekt to nie koniec – jak znaleźć wspólny język w każdym etapie realizacji inwestycji. Model współpracy na linii inwestor, architekt, wykonawca. Cenne doświadczenie, bo w dyskusji uczestniczyli przedstawiciele każdej ze stron biorących udział w realizacji projektu. Słowa klucze i najważniejsze wnioski z dyskusji to: komunikacja i szczerość.

W kolejnej sesji wybrałam się na tajemniczo brzmiące Short stories, które były cyklem pięciu 15-minutowych prezentacji. Dopiero niedługo przed prelekcjami dowiedziałam się, o czym będą, ale wciąż brzmiało intrygująco, więc nie zmieniłam zdania. I było warto! Dowiedziałam się o historii powstania kilku najnowszych projektów i realizacji w Polsce bezpośrednio od ich autorów. Ewa Kuryłowicz mówiła o Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie, a Marek Dunikowski o wprowadzanym do realizacji projekcie przebudowy krakowskiego Szkieletora. Spore wrażenie zrobiła na mnie prezentacja agencji Workroom o wprowadzanych przez nich akcjach marketingowych dotyczących inwestycji deweloperskich. Ciekawe!

W drugi dzień było nie mniej interesująco, chociaż z samego rana spotkało mnie rozczarowanie. Bardzo luźna i, według mnie, mało konkretna dyskusja na panelu Salon sprzedaży. Less is more – jasny, przestronny, ergonomiczny i elegancki, czyli jak dziś projektuje się sklepy zdecydowanie minęła się z moimi oczekiwaniami i sprawiła, że prawie zasnęłam. Na szczęście dzień był uratowany przez dwie kolejne rozmowy.

Na pierwszej z nich, poświęconej wyzwaniom młodego architekta, polscy projektanci (m.in. Robert Konieczny, Tomasz Konior) dzielili się swoimi doświadczeniami z początków pracy zawodowej. Najważniejsze myśli? Na początku wcale nie musi być różowo, ale mimo wszystko warto nie rezygnować z planów i pracować dalej! Myśl oczywista, ale zdecydowanie dodała mi motywacji!

Ostatnia dyskusja, na której byłam, dotyczyła projektowania salonu. Była bardzo fajnie prowadzona przez Jana Sikorę (projektanta wnętrz), który zadawał podchwytliwe i czasem trudne pytania dotyczące praktyki architekta wnętrz. Dowiedziałam się sporo rzeczy, np: dlaczego warto wiedzieć, jakie wazony i pamiątki klient stawia na komodzie, na co zwrócić uwagę w konstruowaniu umowy oraz co zrobić, kiedy wizja architekta i oczekiwania klienta zupełnie się rozmijają. Cenne!

Subiektywne wrażenia z przestrzeni targowych niech oddadzą zdjęcia.
Organizacji i całemu wydarzeniu 4 Design Days daję 5+. Mam nadzieję, że ten pomysł będzie kontynuowany w kolejnych latach. PTWP, miasto Katowice, Roca i Laufen – brawo!

katowice 4 design days

Główny hol w MCK

laminat meble włoskie abet laminati

Szalone włoskie laminaty /Abet Laminati

melyo meble design

Urocze, ręcznie robione meble /melyo

biuro meble biurowe design wnetrze

Sofa-Pacman w biurze? To możliwe! /mikomax

meble design salon inne meble

Kolorowe, niestandardowe /inne meble

boconcept concreate design meble wnetrze inspiracje

Prostota. /concreate i boconcept

vigo meble kuchnia design targi

Elegancko i prosto /vigo

vigo kuchnie meble inspiracje design wnetrza

Raz jeszcze Vigo

silesia bazaar design kura ceramika dekoracje wnetrze

Wolne kury / Wolna Ceramika

silesia bazaar recon lampa industrial steampunk

Industrialne i steampunkowe /recon

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.