MENU
+48 781 787 974

Zanim zaczniesz remont: łazienka

Druga odsłona cyklu remontowego. Tym razem na tapecie łazienka. W mieszkaniach, a nawet – domach, łazienka często jest niedużym pomieszczeniem, więc tym istotniejsze jest, żeby zadbać o jego funkcjonalność i małe detale, które później mogą być irytujące. Wykończenie łazienki nie jest tanie i remont robi się raz na 10 lat. Trudniej też coś zmienić, jeśli będzie denerwujące. W moich rozważaniach pomijam podstawową kwestię, czy lepsza jest wanna, czy prysznic, bo to oczywiście kwestia gustu, potrzeb i przyzwyczajeń. Przedstawiam kilka spraw, o których warto pomyśleć przed remontem.

 • bliżej, dalej – jeśli łazienka jest większa i instalacje pozwalają na różne ułożenie sprzętów, to pomyśl o tym, aby toaleta, bidet i umywalka były bliżej wejścia niż prysznic i wanna. Sprzęty, z których korzystasz częściej, powinny być bliżej drzwi.
  bathroom design white black

  Najbliżej drzwi jest umywalka, potem toaleta i na końcu – prysznic. [bloglovin.com]

 • schowki, schoweczki – warto przemyśleć przed remontem, co chcemy przechowywać w łazience i dobrać lub zaprojektować odpowiednie meble. Kosmetyki, to raczej sprawa oczywista, ale są jeszcze inne rzeczy: ręczniki, detergenty, środki czystości, brudne ubrania do prania, miednica, mop. Mniej atrakcyjne przedmioty (np szmaty, gąbki i akcesoria do sprzątania) dobrze jest schować w szafie, szafce pod umywalką lub innym schowku. Kosmetyki, których używamy na co dzień warto mieć na wysokości wzroku, żeby wygodnie po nie sięgać. Można np. trzymać je w dekoracyjnych koszykach na blacie. Tekstylia można przechowywać w łazience, jeśli jest dobrze wentylowana – wyprany ręcznik po tygodniu leżenia w wilgotnej łazience wcale nie będzie świeży i przyjemny.
  łazienka projekt design schowek szafka retro umywalki

  Schowki w retro szafce pod umywalką. Piękne! [royalroulotte.com]

  przechowywanie lazienka szafka cargo

  Wysuwany schowek cargo pomieści wiele drobiazgów [praxis.nl]

 • Ojciec, prać! – czy w łazience ma być pralka? Jeśli tak, to czy chcemy, żeby była widoczna. Ja osobiście nie lubię pralek na widoku (chyba że jest to jakiś fajny, designerski okaz) i zazwyczaj je ukrywam. Można schować pralkę w szafie, lub pod blatem. Miejsce na przechowywanie pralki powinno być o kilka cm szersze niż ona sama, żeby nie uszkodziła nic, gdy będzie wirować. Bardzo ważne jest też możliwość jej wyciągnięcia w razie awarii – tak, żeby nie wymagało to ściągania drzwiczek od szafki i muszli ze stelaża. Jeśli nijak pralka o standardowych rozmiarach nie mieści się w łazience, warto wybrać model płytszy, ładowany z przodu, lub węższy, ładowany od góry
  pralka ukryta w szafie lazienka porzadek

  Pralka i suszarka ukryte w szafce. [remodelista.com]

 • lustra zawsze spoko – jeśli masz możliwość, zamontuj w łazience duże lustro. Powiększa optycznie pomieszczenie, co w małej łazience jest nie do przecenienia. Bardzo fajnie wyglądają lustra schodzące do blatu umywalki czy podłogi, ale to rozwiązanie dla lubiących sprzątać kilka razy dziennie ;)
  duze lustro mala lazienka

  Duże lustro powiększa optycznie łazienkę [formandbubbles.com]

 • parostop – wychodzisz z kąpieli lub prysznica, patrzysz w lustro i… mgła. Można tego uniknąć montując pod powierzchnią lustra specjalną matę, która będzie temu zapobiegać. Mata, gdy jest włączona, nagrzewa się delikatnie, a Ty możesz oglądać swoje odbicie nawet wtedy, kiedy pozostałe elementy w łazience są zaparowane.
 • grzejnik mówi ‚cześć!’ – planując remont łazienki nie zapomnij o grzejniku. Jeśli wybierasz superdesignerskie płytki i elegancką ceramikę, to zwykły, biały rurowy grzejnik zepsuje cały efekt. Warto wliczyć kaloryfer w kosztorys i wybrać odpowiedni do wnętrza. Ładniejsze grzejniki łazienkowe można kupić już za kilkaset złotych.
  grzejnik miedziany ladny grzejnik lazienkowy designerski

  Niebanalny grzejnik z miedzianych rur [songbirdblog.com]

 • baterie nie rosną na drzewach – często planując remont łazienki własnym sumptem nie myśli się o detalach. A takim istotnym, i często kosztownym, szczegółem są baterie. Według mnie nie warto oszczędzać na tych mechanizmach i kupować najtańszych, szczególnie jeśli mamy baterie podtynkowe. No i zdecydowanie trzeba włączyć je do kosztorysu przed rozpoczęciem remontu.

O czymś zapomniałam? Tak! O oświetleniu i prądzie w łazience, ale o tym będzie w kolejnym wpisie remontowym.

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.