MENU
+48 781 787 974

Zanim zaczniesz remont: meble kuchenne

Jakich błędów uniknąć planując remont lub wykańczając swoje nowe mieszkanie? Postanowiłam przygotować cykl artykułów, które będą poświęcone poszczególnym fragmentom domu i mieszkania. Postaram się zwrócić uwagę na cechy mebli czy wnętrz, które warto przemyśleć zanim zabierze się do pracy. Styl i charakter zostawiam obok – to osobny temat-rzeka. Dzisiaj na pierwszy rzut: meble kuchenne.

  • pokaż kotku, co masz w środku – zanim zlecisz projekt mebli lub zaplanujesz meble z gotowych elementów, przemyśl, ile potrzebujesz miejsca na przechowywanie. Jesteś fanem ręcznie robionej ceramiki, a może masz u siebie cały sklep z herbatą? Powiedz o tym architektowi lub projektantowi mebli. Cięższe sprzęty i ceramikę warto trzymać niżej lub na wysokości rąk – łatwiej je wyciągać. Przyprawy – w bliskim sąsiedztwie kuchenki. Pomyśl, gdzie trzymać roboty kuchenne – z doświadczenia wiem, że jeśli stoją w trudnodostępnym miejscu, to rzadziej się ich używa. Zatem jeśli uwielbiasz zupy krem i pasty do chleba, trzymaj blender w szafce pod ręką, a nie pod sufitem.
  • na chwilę czy na zawsze – materiały i jakość okuć stanowią o cenie mebli. Jeśli chcesz meble na chwilę, bo lubisz zmieniać wygląd mieszkania, lub urządzasz mieszkanie pod wynajem – wybierz tańsze materiały. Jeśli natomiast zależy Ci na jakości i trwałości, zainwestuj w dobre okucia i materiały: szkło, drewno, lakierowane lub fornirowane fronty i blaty z kamienia, korianu lub litego drewna.
  • szufladom tak – szuflady to świetny sposób na przechowywanie w kuchni. Wykorzystuje się całą powierzchnię pod blatem i łatwo sięgnąć nawet po te rzeczy, które są najgłębiej. Zdecydowanie polecam! Jedyny ich minus jest taki, że są droższe niż zwykłe otwierane szafki (dobre okucia i mechanizmy kosztują). Ale korzyści funkcjonalne zdecydowanie przeważają nad tym małym finansowym minusem.
  • kuchenny heavy user vs niedzielny kucharz – jeśli często gotujesz w kuchni zaplanuj, żeby w Twojej kuchni było dużo blatu roboczego. Większość czynności kuchennych wykonuje się na blacie między zlewem a kuchenką, więc postaraj się, żeby ten kawałek pozwalał na wygodną pracę. Jeśli Twoja kuchnia jest wystarczająco duża, to dobrym pomysłem będzie wyspa, która pozwala na jednoczesną pracę kilku osób.
  • otwarte czy zamknięte – zastanów się, czy lubisz mieć najpotrzebniejsze rzeczy pod ręką albo chcesz wyeksponować ceramikę i szkło. Jeśli tak, przewidź w swoim projekcie otwarte półki lub relingi z haczykami. Jeżeli natomiast lubisz wszystko mieć pochowane i chcesz, żeby zawsze panował w kuchni wizualny porządek, nie daj się namówić na otwarte półki czy przeszklenia w drzwiczkach – będzie Cię irytować panujący tam chaos i zbierający się kurz.
  • jasno, jaśniej, najjaśniej – kuchnia powinna być dobrze i równomiernie oświetlona. Oprócz światła sufitowego warto pomyśleć o oświetleniu nad blatem – mogą to być punkty pod szafkami wiszącymi albo taśma led. Jeśli nad blatem nie masz szafek i półek możesz też zawiesić lampy sufitowe na długich linkach. Oświetlenie blatu zdecydowanie ułatwia pracę w kuchni!

Poniżej kilka przykładów ilustrujących opisane przeze mnie uwagi. Więcej tu.

kuchnia meble kuchenne polki

Otwarte półki w kuchni – dla jednych ‚must have’, dla drugich zgroza [domainehome.com]

kuchnia meble kuchenne pólki klasyczny

Otwarte półki w kuchni pełnią też element dekoracyjny [http://ourvintagehomelove.blogspot.ca/]

kuchnia meble kuchenne porady

Czysto i schludnie – kuchnia dla fanów porządku! [hgtv.com]

oswietlenie kuchnia blat roboczy meble kuchenne

Niestandardowe oświetlenie blatu roboczego [sheerluxe.com]

kafle kuchnia meble kuchenne

Proste meble nie oznaczają nudnej kuchni – tu charakter nadają kafle [Projekt: KowalczykGajda; Kafle: Purpura; purpura.eu]

szuflady meble kuchenne kuchnia

Szuflady pomagają zorganizować przestrzeń do przechowywania [Divine Kitchens]

szuflady kuchnia meble kuchenne

Szufladom zdecydowanie tak! [buzzfeed.com]

 

 

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.