MENU
+48 781 787 974

Chodzież, Ćmielów i porcelanowe trendy na 2016 rok

Dzięki współpracy z miesięcznikiem ‚Architektura&Biznes’ miałam okazję być na otwarciu sklepu z porcelaną Chodzież i Ćmielów. Porcelana i ceramika, to nie mój konik, ale pomyślałam, że to może być ciekawe wydarzenie. I nie myliłam się.

To pierwszy firmowy sklep otwarty przez tę fabrykę porcelany (w Krakowie, przy ul. Stradomskiej), a ma ich być więcej. To fajnie, że takie miejsce powstało, bo pamiętam, że kiedy stałam przed wyborem zestawu porcelany (jako swój prezent ślubny), to nie było to proste. Kiedy już pooglądałam w internecie modele, które mi się podobają, to trudno było znaleźć miejsce, gdzie można je zobaczyć i dotknąć. A często garnitury (tak, tak się na nie mówi) są dostępne w wielu wersjach zdobień, więc tym bardziej trudno zobaczyć coś, co potem ma nam towarzyszyć przez kilka lub kilkanaście lat. Ja akurat zdecydowałam się na Kroplę ze względu na formę i nawiązania do stylistyki lat 60. i na szczęście mogłam ją zobaczyć w sklepie w rodzinnym Rzeszowie.

kropla-chodziez

Kropla, Chodzież / porcelana-cmielow.pl

A jak było? Poza samą porcelaną, która oczywiście była najważniejsza (ale do zbadania tego zachęcam, żeby się wybrać i zobaczyć namacalnie), był wykład o trendach na 2016 rok poprowadzony przez Katarzynę Rzehak z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego. Zatem w tym sezonie modne będą:

  • złoto – często w dużej ilości (nie pasek na rancie talerzyka czy filiżanki). Złoty ryż, złote labirynty, całe złote. Wszystko dozwolone! (trzeba tylko lubić złoto 😉
   rosenthal-tac-dinnerware-ad_md

   TAC autorstwa Waltera Gropiusa w złotej wersji. Szaleństwo / bridgecatalog.com

   gold porcelain cosmopolitan meissen

   Garnitur Cosmopolitan Gold dla Meissen / artable.lt/

  • kobalt – podobno jedna z najstarszych technik zdobniczych. Kolor według mnie obłędny. Świetnie wykorzystywany współcześnie. Zakochałam się w zestawie od Nendo!
   nendos-ceramic-play-collections-for-gen-emon-designboom-13

   Patchworkowa porcelana z kobaltowymi zdobieniami od Nendo. Bomba! / designboom.com

   Touch-of-Blue1

   Touch of blue autorstwa Marka Cecuły dla Ćmielów Design Studio. Bardzo uroczy / modusdesign.com

  • składaki – do opisu pani Rzehak użyła prawdopodobnie innego słowa, ale jakkolwiek źle to brzmi, chodzi o elementy złożone z kilku innych. Dla mnie postmodernizm.
postmoder gold vase herkner rosenthal

Wazon-składak autorstwa Sebastiana Herknera dla Rosenthal / rosenthal.de

 • kolor – w dużej ilości, często różne kolory połączone w jednym garniturze. Łąka na stole.

  blossom cmielow design studio porcelain polish color

  Blossom w sam raz na Wielkanoc, od Ćmielów Design Studio / studio-decor.com

 • logo – logo jako dekoracja. Pani Rzehak przywoływała przykład porcelany Miśnieńskiej ze złotymi szablami z logo, ale niestety nie mogę go znaleźć w sieci. Może komuś się uda?

Poniżej kilka moich zdjęć z otwarcia krakowskiego sklepu.

DSC_0028 DSC_0029 DSC_0031 DSC_0034

 

Przepraszamy, możliwość dodawania komentarzy jest obecnie wyłączona.